DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2972

Var mı kadını bu özellikleriyle tanıyan ve tanıtan?

 

      Soruma isabetli cevap verebilmeniz için bu yazıyı okumanız gerekmektedir ki, emin bir şekilde : ? Evet, kadını  iç donanımı itibariyle  böylesine tanıyan ve tanıtan vardır,yahut ta yoktur!? diyebilesiniz. Öyle ise lütfen peşin hüküm vermeden önce Hoca efendi?nin  (Beyan) kitabından  naklettiğimiz şu  tarif ve tavsiflerini birlikte   okuyalım. Sonra da gönlümüzde  oluşan değerlendirmeye göre hükmümüzü verelim. ?Evet,kadını böylesine erişilmez özellikleriyle  tanıyan ve tanıtan yoktur,yada vardır,?diyebilelim!

              ?????????..  

               ?Dar Bir Çerçevede Kadın!?

   ?-    İç donanımı itibariyle kadın bir şefkat abidesidir ; şefkati de yaratılış ve tabiatından kaynaklanmaktadır. Bu nezih tabiat,şefkat söyler, şefkat inler,şefkatle oturur kalkar;bir ömür boyu çevresindekileri şefkatle süzer ve herkese yudum yudum şefkat içirir. Herkesi şefkatle kucaklayıp herkese şefkat içirdiği aynı anda, inceliğinin ve içtenliğinin gereği olarak da ,sürekli ızdırapla yutkunur durur. Bir tül gibi titrer etrafındaki herkesin üzerine,anne,babasına,kardeşlerine,arkadaşlarına ve bütün yakınlarına;tabii mevsimi gelince eşine,evlatlarına.. Paylaşırken onlarla zevki,lezzeti,neşeyi,güller gibi açar ve çevresine gülücükler yağdırır..Görünce de onlarda tasayı,kederi,yapraklar gibi sararır,solar ve hüzünle inler..

 Her zaman güzel şeyleri görmek,güzelliklerle içli dışlı olmak ister. Ne var ki bazen umduklarını bulur,bazen de bulamaz.. Bazen çevresinde rüzgar hep zorlu eser ve sarsar onun gönül bağladığı her şeyi. İşte o zaman inleyerek dolaşır dolaştığı her yerde. Hafakanlarla köpürür durur ve içten içe göz yaşlarıyla soluklanır. Bazen de ufkunda tüllenen  güzelliklerle tıpkı çocuklar gibi sevinir ve herkese kase kase neşeler sunar..

     Ruh ufku itibariyle eşini bulmuş ve çocuklarıyla susuzluğunu giderebilmiş bir kadının Cennet hurilerinden ve böyle birinin  çevresinde örgülenmiş yuvanın da Firdevs?ten farkı yoktur.!..Herhalde böyle bir Cennetliğin gölgesinde,şefkat yudumlaya yudumlaya  yetişen çocukların da ruhanilerden farkı olmayacaktır..

     Böyle bir yuvada,tenler ve cesetler ayrı ayrı görünse de herkese ve her şeye hükmeden can bir tanedir. Her zaman kadından fışkırıp  bütün yuvayı saran bu can,manen bir büyü,bir ruh gibi herkesin üzerinde kendini hissettirir ve adeta onları bir yerlere yönlendirir.

  Kalp ufkunu karartmamış ve ruhunun önü açık bir mubarek kadın, aile sistemi içinde tıpkı bir kutup yıldızı gibidir;hep yerinde durur,kendi etrafında döner,sistemin diğer üyeleri ise varlıklarını her zaman onun çevresinde şekillendirir ve ona bağlılık içinde hedeflerine yürürler.

    Evet, herkesin yuva ile münasebeti muvakkat, sınırlı ve izafidir. Kadın ise başka bir işi olsun olmasın, içinde şefkat,merhamet,sevgi macunu kaynatıp durduğu mutfağıyla sürekli evinin orta yerinde dimdik ayakta durmakta ve duygularımıza neler neler pişirip sunmaktadır?.

   Duygu ve düşünce dünyasıyla sonsuza tam yönelmiş bir kadın, hiçbir mürşit ve hiçbir muallimin duyuramayacağı şeyleri duyurur ruhlarımıza. Gönüllerimizi,zamanın solduramayacağı ,kimsenin silemeyeceği en enfes manaların en nefis hatlarıyla süsler; derken şuuraltı donanımımızla, bizi daha sonraki hayatımızda,

peyleyebileceğimiz ne potansiyel zenginliklere ulaştırır!.

   Biz her zaman böyle yetkin ?insan-ı kamile? bir kadının huzurunda,ruhlarımıza ötelerin merhamet,şefkat ve şiirinin döküldüğünü duyar gibi olur ve içimizin derinliklerinde hep uhrevileşmenin neşesiyle ürperir,dururuz.. ?

??????. 

    Kadının yaratılışındaki  (okuduğumuz) bu eşsiz özelliğini  hesaba katmadan vasıfsız  bir işci gibi erkekle yarışa sokarsanız,  onun erişilmezliklerini yok saymış,sahası dışında değerlendirmeye tabi utma haksızlığı yapmış olursunuz. Halbuki kadın kendi  görev yerinde eşsizdir,erişilmezdir,ulaşılmazdır. Aile bireylerini  mıknatıslı şefkat sinesine çekerek aileyi dağılmaktan koruyan ,kollayan  bir kurtarıcılığa sahiptir. Bu yanıyla kadın, hiç bir  yarışta geçilemiyecek özellik ve eşsizliktedir. Bunu görmezlikten gelenler kadına  en büyük haksızlığı yapmaktalar.          

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org