DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2420

Üç büyükten düşündüren üç örnek!..

 

"Kafile reisi kendi hizmet eder,kendine hizmet ettirmez!"


 Bağdat’ın maneviyat büyüklerinden İbrahim Havas (H. 291) hacca gidiyordu.


Yolda sünnete uygun düşsün diye kendisine kafile reisliği teklif geldi. İbrahim Havvas, “Beni reis seçtiğiniz takdirde yol boyunca bana asla itaatsizlik etmeyeceksiniz, kafile başkanınız olarak bana tabi olacaksınız.” dedi. Hazretin ileri sürdüğü şartını kabul ettiler.

Bu sebeple konakladıkları her yerde herkesin hürmet ettiği bu büyük insan tüm hizmetleri kendisi yapıyor, kimsenin yardımını beklemiyordu. Bir talebesi bu durumu anlatırken diyor ki: Biz bundan mahcup olup ricada bulunduk, “Sen otur, biz hizmetleri yapar, sana da hazır hale getiririz.” dedik.

- Hayır dedi. Siz beni reis seçtiniz. Ben reisliğin gereğini yapıyor, reisi olduğum insanların hizmetlerini görüyorum. Reislik hizmet etmeyi gerektirir, yoksa kendine hizmet ettirmeyi değil!. Peygamberimiz de öyle örneklik etti bizlere. Ben Peygamberimiz’in tarif ettiği manada reislik yapmak istiyorum, yoksa insanları kedime hizmet ettirmek için reisliği kabul etmiş değilim!.

İbrahim Havvas Hazretleri’nin bu reislik anlayışını anlatan talebesi der ki:

-Bu örnekten sonra içimizde reisliğe talip olanların azaldığını gördük, bu uygulamayı duyanların arasında artık kafile reisi olma konusunda yarışma söz konusu olmadı. Beni neden reis seçmiyorsunuz diye gönül koyan bir daha çıkmadı!

    ****

“Kur’an’ı kafa ile anlamayan kalp ile anlar!.”

Basra’nın maneviyat büyüğü Habib-i Acemi baştan Farsça konuşan bir İranlıydı. (H.12O) Sonra Basra’ya gelerek maneviyatta ilerlemeye başladı. Hem öylesine ilerledi ki, Kur’an’ı dinlerken kendini tutamayıp coşkulu şekilde ağlıyordu.. Yine böyle bir Kur’an dinleme sırasında ağlamaya başlayınca başına toplananlardan biri şöyle sordu:

-Efendi sen Habib-i Acemi’sin. Yani Arap değil Acem’sin, Arapça bilmezsin. Dilini anlamadığın  Kur’an’ı dinlerken neden bu kadar etkilenip ağlıyorsun?

 Kur’an’ı dinlerken neden ağladığını şöyle anlattı:

-Benim dilim ‘Acemi’ ama kalbim ‘Arabi’dir. Kalbim dinlerken hep hissedip anlar, gözüm de hep coşup ağlar. Yani gözüm kafama değil kalbime tabidir!..

Habib-i Acemi sözlerine şunu da ilave etti:

-Unutmayın kalbin hissetmesi, kafanın anlamasından tesirlidir. Kafa bilgiyle anlar, kalp ise duyguyla hisseder. Tavsiye ederim, Kur’an’ın manasını kafanızla anlamasanız da kalbinizle dinleyin, istifadeniz sizi ağlatacak kadar artar, gözyaşınız da günahlarınızı silecek kadar çağlayıp  akar!.

***

“Ben içimizden birinin kötü huyuyla gidişine üzülüyorum!..”

Hayatını hizmete adamış bulunan büyüklerden Abdullah bin Mübarek (H. 182) Horasan’da çevresine dersler veriyor, anlattığı İslam ahlakıyla da dinleyenleri kötü alışkanlıklarından kurtarıyordu. Toplananların içinde biri vardı ki, yersiz sorular sorarak hem dinleyenleri hem de Abdullah bin Mübarek’i rahatsız ediyordu. Buna rağmen Abdullah bin Mübarek, adamın bu rahatsız edici tutumuna tahammül ediyordu. Bir ara rahatsızlık veren sorular duyulmaz oldu. Adamın Merv’den başka bir şehre göçtüğünü söylediler. Buna herkes sevinirken Abdullah bin Mübarek’in üzüldüğü görüldü. “Kötü huylu adam iyi ki gitti, neden üzülüyorsunuz?” dediler. Cevabı hemen herkesi düşündüren şekilde oldu:

-Ben, kötü huylu adamın içimizden gidişine üzülmüyorum, kötü huyuyla gönderişimize üzülüyorum! İçimize girmiş birini bizler kötü huyundan kurtarmış olarak göndermeliydik. Bize bu kadar yakın olmanın bir faydasını görmeliydi, kötü huyundan kurtarmış olmalıydık. Kurtaramadan kusuruyla göndermişiz. Bu bizim kusurumuzdur. Bunun için üzülüyor, hatta utanıyorum..

 -Bilmem siz de kendinizi sorumlu tutar mısınız aranıza girdiği halde faydalı olamadığınız ayrılan kimselerden dolayı? Yoksa siz de hata hep ayrılanlarda olur, böyle bir sorumluluk duygusu hiç konuşulmaz mı?İsterseniz bunu siz de bir düşünün?

 

 

 

 
....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org